04-7706793
       
  זמינות 24/7 במקרים דחופים:   058-6868787

עריקות והשתמטות

היעדרות מן השירות ("עריקות") היא העבירה הנפוצה ביותר אשר נדונה במערכת המשפט הצבאית. למרות הנטייה לחשוב שמדובר בעבירה "קלה", הרשעה בה מובילה לפעמים להשלכות קשות – עונשי מאסר ארוכים, רישום פלילי ועוד. במקרים הקלים יותר, בעיקר בהיעדרויות קצרות משירות, עומדים החיילים לדין משמעתי והחיילים נשפטים ביחידתם או בכלא צבאי.

על מנת למנוע פגיעה מיותרת, נכון להיערך מבעוד מועד להתמודדות עם ההליך הפלילי הצפוי – להצטייד במסמכים הנוגעים למצב המשפחתי, הכלכלי, הרפואי, הנפשי וכל מסמך רלוונטי אחר וכן להיערך עם ייצוג משפטי מקצועי.

למעשה, ניתן לחלק את עבירות ההיעדרות למספר סוגים – היעדרות משירות סדיר ("עריקות רגילה" או "עריק סדיר", מי שביצעו היעדרות מיחידה סדירה בה שירתו או הוצבו), היעדרות ממיטב ("עריקות מהבקו"ם" או "עריק בקו"ם", מי שהגיעו לבקו"ם אולם סירבו להתחייל או להתחיל בשירות ויצאו להיעדרות מיחידת מיטב), השתמטות (מי שלא התייצבו לשירות צבאי מעולם) והיעדרות משירות מילואים ("עריק מילואים", מי שלא התייצב לשירות מילואים אליו נקרא). כל עבירת היעדרות מעלה שאלות שונות שיש להן רלוונטיות להליך – למעצר, לאשמה ולעונש.

כך למשל, ביחס להיעדרות משירות סדיר חובה לבדוק את הסיבות להיעדרות. מה היה טיפול המפקדים? האם ניתנו לחייל כל זכויותיו? האם טופל כראוי על ידי גורמי רפואה וקב"נים? האם חיפשו אחריו במהלך העריקות?

משתמטים ועריקי בקו"ם מעלים גם סוגיות משפטיות מורכבות הדורשות מיומנות וניסיון. האם הליך הגיוס היה תקין? האם נשלחו צווים? האם הצווים היו חוקיים? האם ניתנו דחיות שירות מסיבה כלשהי? האם החשוד היה במעמד תורתו אמנותו? חייל מצטיין? הצהרת דת?

גם ביחס לעריקי מילואים עולות שאלות שונות – האם הצווים נשלחו על ידי גורם מוסמך? האם נשלחו לכתובת הידועה?

שאלות אלה יש לעורר באופן מקצועי ובהליך הנכון. הדבר דורש הסתייעות בגורם מקצועי בעל הכשרה לכך. במקרים חריגים ביותר, ישנם הליכים בהם ניתן לנקוט לצורך הקפאת ההיעדרות מן השירות, הליך שיש בו למנוע את הורך לריצוי עונש מאסר או ניהול הליך פלילי כנגד החייל.

משרדנו מעניק ליווי מקצועי שוטף במהלך היעדרות לקראת סיום תקופת היעדרות משירות צבאי וכמובן ייצוג משפטי במסגרת הליכים בכלל בתי הדין הצבאיים – חיפה (פיקוד צפון וחיל הים), יפו ("הבית הירוק" – פיקוד מרכז, יחידות מטכ"ל לרבות מיטב, חיל האוויר, פיקוד העורף) וקסטינה (פיקוד דרום וזרוע היבשה).

 

 

חזרה למעלה

לתאום פגישת ייעוץ מלאו את הפרטים