04-7706793
       
  זמינות 24/7 במקרים דחופים:   058-6868787

עבירות בנשק בצבא

זמינותו של נשק לחיילים המשרתים בצבא לצד אירועים שהסתיימו בצורה טראגית, הביאו לכך שמדיניות הצבא ביחס לעבירות שנוגעות לנשק הינה מחמירה ביותר. עבירות אלה ניתן לחלק ל-2 עיקריים – עבירות שימוש בלתי חוקי בנשק ועבירות שנוגעות להוצאת נשק או מכירתו.

שימוש בלתי חוקי בנשק

המדובר בכלל המעשים הנוגעים לשימוש בלתי מורשה או בלתי זהיר בנשק. החל ממשחקים חמורים בנשק אגב רוח שטות וצחוק ועד לשימוש בנשק כאמצעי לאיום או פגיעה בחייל או אזרח אחר. משתנים רבים יכולים להשפיע על גורל האירוע – אופי הסיכון שנגרם, תוצאת האירוע, הרקע לאירוע, נסיבותיו של החייל החשוד ומשתנים נוספים. כל אלה, יכולים להשפיע על השאלות האם יוגש כתב אישום או די בהליך משמעתי ביחידה, האם יש מקום למעצר בכלא או שניתן לשחרר את החייל מכל מעצר או למעצר ביחידתו, מה העונש ומה תהיה השלכתו על עתידו של החייל.

התנהלות נכונה במהלך החקירה יכולה למנוע או למתן את הפגיעה הצפויה כתוצאה מאירוע שכזה ונכון לקבל הכוונה מקצועית בהתאם לזכויות הניתנות על פי חוק.

גניבת נשק

אירועים בהם עולה חשד להוצאת נשק מהיחידה על ידי חייל או מעורבות באירוע שכזה מטופלים בחומרה ומקימים חשש להליך מורכב שכולל מעצר ממושך ולמעלה מכך. מי שמורשע בעבירה שכזו צפוי לחודשי מאסר ארוכים ביותר.

חומרת הסיכון הנשקף ממחישה את הצורך לנסות ולמנוע אותו ככל הניתן – היינו, להתייעץ עם עורך דין פלילי-צבאי בהקדם האפשרי.

עבירות צבאיות ייחודיות

חוק השיפוט הצבאי כולל בתוכו עבירות צבאיות ייחודיות לא מעטות. חלק נפוצות מאוד, כגון עבירת ההיעדרות מהשירות ("עריקות") וחלקן נדירות למדיי. שוני זה רק מעצים את הצורך בהיכרות מעמיקה עם הדינים הצבאיים הייחודיים.

עבירות אלה דורשות היכרות מעמיקה וניסיון של מי שהדינים הצבאיים אינם זרים לו. גם העבירות הצבאיות שמקבילות לעבירות פליליות "רגילות" כוללות רכיבים שונים, דברים המקלים להתמודד עימן או מקשים על כך.

בין עבירות אלה ניתן למנות את העבירות –

  1. סירוב להיבדק לשם גילוי שימוש בסמים מסוכנים – סירוב למסור דגימת שתן במהלך חקירת סמים במצ"ח ולאחר שמוצג צו קש"ב המחייב למסור דגימה שכזו.
  2. עבירה במסמכים צבאיים – עבירות של זיוף במסמכים צבאיים (למשל, זיוף גימלים או אישורים צבאיים) או שינוי בהם.
  3. חריגה מסמכות – מגוון עבירות הנוגעות לחריגה מסמכות שנתנה לחייל. לכל עבירה השלכות שונות. החל מעבירות שאין עליהן רישום פלילי ועד לרישום פלילי מכביד ומלא.
  4. התנהגות שאינה הולמת והתנהגות מבישה – עבירות "כלליות" היכולות להתאים לשלל מקרים.

מעבר להיכרות עם העבירות ומרכיביהן, קיימת חשיבות עם דרכי ההתמודדות עם כל עבירה ועבירה וכאלה יש לא מעט.

חזרה למעלה

לתאום פגישת ייעוץ מלאו את הפרטים