04-7706793
       
  זמינות 24/7 במקרים דחופים:   058-6868787

מעצר צבאי

מה זה מעצר צבאי?

מעצר צבאי הינו מונח רחב שיכול להתייחס למקרים רבים – כלא צבאי, מעצר עקב חקירת מצ"ח (המשטרה הצבאית החוקרת), מעצר בגין עבירות של היעדרות מן השירות (השתמטות, עריקות או נפקדות) וכן מעצר שהוא למעשה מחבוש, בגין עבירות משמעת צבאיות שונות, עונש המצוי בסמכותו של כמעט כל קצין בדרגת סרן או רב-סרן.

נמסר לכם שאתם או אחד הקרובים אליכם בדרכו למעצר צבאי או מצוי במעצר צבאי – מה עושים?

תחילה, יש לברר היכן הוא מצוי ובגין איזו סיבה. האם מדובר בחקירת מצ"ח? אם כן, ישנן שורה של סיבות אפשריות לחקירה והדבר הקריטי ביותר הינו לוודא שהחייל מקבל יעוץ משפטי מיידי.

האם מדובר במעצר עקב משפט ביחידה? במקרים אלה, ניתן לנסות ליצור קשר עם גורמי היחידה ולברר פרטים ולבקש את טופס התלונה ("טופס 630"), שהוא למעשה מעין כתב אישום, פרוטוקול משפט, פסק דין וגזר דין, במקרה של הליך משמעתי. אז, ניתן לשקול הליכים שונים, דוגמת פנייה לביטול המשפט, הגשת ערר, הגשת מחילה וכו'.

באילו מקרים מעצר צבאי הופך להליך משפטי בצבא?

במקרים רבים, המעצר הצבאי הוא תחילתו של הליך משפטי בצבא. אם מדובר במקרה של חקירת מצ"ח או בעבירה של היעדרות משירות (עריקות והשתמטות ), לעיתים קרובות מספר שעות לאחר המעצר או למחרת המעצר, יובא החייל לדיון בבית הדין הצבאי. חשוב להכיר, שלבית הדין הצבאי סמכויות מעצר וענישה נרחבות, המקבילות לבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי. מכאן, החשיבות בייצוג בהליכי החקירה והמשפט, הינה קריטית.

האם מדובר במעצר מכל סיבה אחרת? ניתן להסתייע בגורמי קצין פניות צה"ל (1111 בטלפון) על מנת לנסות לברר פרטים ראשוניים ובמידת הצורך לשקול לפנות לייעוץ משפטי.

אתם או מישהו היקר אליכם נלקח למעצר צבאי ואתם מעוניינים בליווי משפטי של עורך דין צבאי? הנכם מוזמנים ליצור קשר לקבלת ייעוץ משפטי.

קגן ושות' משרד עורכי דין לשירותכם

חזרה למעלה

לתאום פגישת ייעוץ מלאו את הפרטים