04-7706793
       
  זמינות 24/7 במקרים דחופים:   058-6868787

עבירות סמים בצה"ל

עבירות סמים הן מהעבירות הנפוצות ביותר שנדונות בבתי הדין הצבאיים. מערכת המשפט הצבאית אוכפת עבירות אלה באופן חמור ביותר ושונה לחלוטין מהאופן שנהוג מחוץ לצבא.

הליכים אלה עלולים להביא לענישה מחמירה והרשעה שתוצאותיה ילוו את החיילים הצעירים שנים ארוכות לאחר שחרורם מהצבא.

מכאן, שגם אם חייל העומד להיחקר סבור שמדובר בעניין של מה בכך – יש להיערך לחקירה ולהתנהל במהלכה בזהירות הראויה. רצוי לאחר קבלת ייעוץ משפטי מקצועי על ידי עורך דין המתמחה בעבירות צבאיות.

עבירות אלה נחקרות בצבא על ידי המשטרה הצבאית החוקרת – מצ"ח. בחקירות אלה, נתקל החייל הנחקר בדילמות רבות. אלה יכולות לקבל מענה באמצעות ייעוץ משפטי אפקטיבי, אותו חשוב להתאים לעבירה הנחקרת ונסיבותיו של החייל הנחקר.

התנהלות בעייתית של נחקר בחקירה והיעדר יכולת להתמודד עם טקטיקות החקירה של מצ"ח, עלולה להביא לתוצאות קשות, גם במקרים בהם החשדות מתמצים בשימושים בסם במהלך חופשות מהצבא.

שימוש בסמים מסוכנים או החזקת סמים מסוכנים, עבירה לפי פקודת הסמים המסוכנים, נאכפת בצורה חמורה במערכת המשפט הצבאית והחשודים בה נחקרים במצ"ח ומובאים לשיפוט בבית הדין הצבאי.

התמודדות נכונה עם חקירת סמים יכולה לשנות לחלוטין את תוצאת ההליך, ונכון שתתחיל כבר מהחקירה הראשונה. במידת האפשר – לפני חקירה זו, כיוון שרבים מהנחקרים מוזמנים לחקירה ולא נלקחים אליה. התנהלות נכונה יכולה להיות ההבדל בין סגירת התיק או עונש מקל לבין ענישה מחמירה של חודשי מאסר ארוכים ותיוג ברישום פלילי כבד.

חקירות הסמים נערכות לרוב בשיטות קבועות למדיי והיכרות עימן יכולה לסייע בהתמודדות נכונה. הראיות הנאספות בהליך שונות – דגימות שתן, מוצגים, טביעות אצבע, עדויות של חיילים, אולם משקל כל ראיה הינו שונה.

דילמה מורכבת עימה מתמודד הנחקר במהלך חקירת סמים הינה כאשר הוא מתבקש למסור דגימת שתן. מדובר בשאלה מורכבת ובעלת השלכות על כלל ההליך ונכון להתמודד עימה לאחר היוועצות עם גורם המבין נכונה את המצב המשפטי בו נתון הנחקר. מובן, שהחייל צפוי להיתקל בדילמות נוספות, תחבולות חקירה של החוקרים ויתבקש להחליט החלטות שתשפענה עליו באופן ישיר לאחר מכן.

כנגד חייל המסרב למסור שתן במהלך חקירתו עלול להיות מוצא צו קצין שיפוט בכיר במצ"ח (צו קש"ב). התמודדות עם צו שכזה מחייבת גם היא ניסיון והיכרות עם דיני הצבא וההלכות השונות.

שאלת המעצר בעקבות חשד לביצוע עבירות של שימוש או החזקה בסמים תלויה בחומרת החשד והראיות שנאספו. לעניין חומרת החשד, קיימת חשיבות למספר השימושים בסם (גם אם החוקר יטען באוזני הנחקר אחרת), לסוג הסם המדובר (סם "קל" או סם "קשה"), מקום השימוש ומועדו (בבית או ביחידה? בחופשה או במהלך פעילות?) ושאלות נוספות. לא כל חשד הנוגע לעבירת סם יביא בהכרח למעצר. לא כל מעצר בבסיס מצ"ח, המוגבל לפי מדיניות הפרקליטות הצבאית ל-24 שעות (החוקר טרם השתנה ועומד על 48 שעות, אולם בפועל המדיניות היא שונה), יביא לבקשת מעצר בהמשך ובדיון בבית דין צבאי. כך גם בנוגע למשך העונש הצפוי במידה ותוכח אשמתו של החייל.

מדיניות הפרקליטות הצבאית בנוגע לעבירות סמים מאפשרת הסדר ייחודי למקרים של שימושים בודדים בסם מסוכן בנסיבות "אזרחיות". עם זאת, הסדר שכזה נשקל רק במיצוי החקירה וכולל סייגים לא מועטים. יתר על כן, חייל המקבל מכתב ובו יידוע על האפשרות להיקשר בהסדר שכזה (הסדר מותנה או הסדר הקפאה), צריך לזכור, כי בחינת חומר הראיות והצגת טיעונים משפטיים על ידי עורך דין מטעמו, יכולה להוביל גם לסגירת התיק ללא כל תנאי. בכל מקרה, מומלץ למצות את ההליכים, לא לחרוג מהמועדים שמצוינים במכתב וכמובן שלא להתעלם ממנו, דבר שיכול להוביל להגשת כתב אישום שלא לצורך.

גם עבירות של סחר בסם מסוכן יכולות להתברר במערכת הצבאית. לרוב, יהיו אלה חשדות שיש להם קשר לשירות הצבאי – ביצוע עסקאות בבסיס צבאי, במדים, עם סוכן משטרתי של מצ"ח או עם חייל אחר, אולם די בכך שהחייל יהיה חשוד בביצוע העבירות בזמן שהיה בשירות צבאי.

מדובר בעבירות חמורות אשר הרשעה בהן מובילה לעונשים כבדים ביותר. כיוון שכך, היוועצות בגורם מקצועי לפני ובמהלך החקירה מומלצת ביותר.

חזרה למעלה

לתאום פגישת ייעוץ מלאו את הפרטים